You are here
Amino kiseline
Aminokiseline su u osnovi organska jedinjenja koja su gradivni blokovi proteina. Iz tog razloga se kvalitet samih izvora proteina i meri prema aminokiselinskom profilu koji se u njemu nalazi.
U organizmima i hrani zivog sveta se nalazi oko 20-ak aminokiselina od kojih su neke neesencijalne (sto znaci da ih nas organizam sintetise) a neke su esencijalne (sto znaci da nas organizam nije u mogucnosti da ih sintetise ). Na osnovu ovoga, u neku ruku, bitnije su esencijalne aminokiseline jer obzirom da nismo u stanju da ih sintetisemo bitno je da se unose putem hrane ili suplementacije.
Esencijalne aminokiseline su: triptofan, fenilalanin, lizin, treonin, valin (BCAA*), metionin, leucin (BCAA*), isoleucin (BCAA*), arginin i histidin. Prvih osam aminokiselina su bitne za odrzavanje azotne ravnoteze,dok je aminokiselina histidin esencijalna samo za decu koja su jos uvek u fazi rasta a i aminokiselina arginin je tako reci fakultativno esencijalna jer je mogu sintetisati nasa tkiva ili to cine mikroorganizmi creva ali je potrebno i dodatno je unositi u odredjenim uslovima.
U neesencijalne aminokiseline spadaju: glicin, alanin, serin, norleucin, asparagin, veoma vazna aminokiselina glutamin (koja se takodje moze smatrati fakultativno esencijalnom jer je kod aktivnijih osoba veca i potreba za glutaminom), glutaminska kiselina, prolin, hidroksi prolin, kao i aminokiselina citrulin, tirozin i cistin.
Samim tim suplementiranjem preparata na bazi aminokiselina je dobrodosla. Pozitivni efekti uzimanja preparata na bazi aminokiselina su ti da utiču na jačanje imuniteta, brže oporavljaju organizam i tkiva usled povreda, bolesti, operacija, stimulišu lučenje prirodnog hormona rasta, kao sekundarne funkcije jeste i da pomažu sagorevanje potkožnih masti, i ono što je sportistima posebno bitno jeste činjenica da štite mišić od razgradnje.
Suplementi na bazi aminokiselina su iz gore navedenih razloga i potreba jako bitni. Medjutim obzirom da su mali gradivni blokovi, tj. male količine se kroz njih mogu uneti onda one u glavnom služe da skrate vreme do unošenja proteinskog preparata koji je već makromolekul aminokiselina i unosi se količinski više. Osim toga aminokiseline su kao takve veoma „brze“ i vrlo brzo po unošenju će preći u krvotok pa je stoga bitno koristiti ih i uz protein jer su one te koje će odmah delovati dok je proteinu potreban period da se razloži najpre na peptide pa onda i na same aminokiseline koje su tek tako i tada spremne za ugradnju.
Najvažnija hemijska uloga aminokiselina jeste upravo gradjenje peptidne veze. Tako da vezivanjem dve aminokiseline dobijamo dipeptid, tri vezane aminokiseline su tripeptidi, veliki broj vezanih aminokiselina su polipeptidi a u slučaju makromolekula gde imamo preko 100 aminokiselina vezanih peptidnim vezama onda je to u pitanju protein.
Rećićemo nešto više o esencijalnim aminokiselinama ponaosob:
Valin aminokiselina je esencijalna aminokiselina (ljudski organizam je ne može sintetizovati). Izvor valina u ishrani je riba, sir, živina i neke semenke.
Leucin je esencijalna aminokiselina (ljudsko telo je ne može sintetizovati). Leucin nalazimo u mnogim prehrambenim namirnicama kao što su: mlečni proizvodi, teletina, svinjetina, piletina i lisnato povrće.
Izoleucin aminokiselina je, takođe, esencijalna aminokiselina. Izoleucin se sintetizuje u biljkama i mikroorganizmima. Bogat izvor izoleucina u ishrani su jaja, piletina, svinjetina, soja, sir, mleko i drugi.
Metionin aminokiselina je nepolarna esencijalna aminokiselina i jedina, uz aminokiselinu cistein, sadrži sumpor. Metionin aminokiselina je međuprodukt u biosintezi cisteina, karnitina, taurina, lecitina i drugih fosfolipida. U metabolizmu čoveka služi u biohemijskim reakcijama.
Fenilalanin aminokiselina, životinje je ne mogu sintetisati, već je unose u telo ishranom. Fenilketonurija je nasledni metabolički poremećaj nemogućnosti metaboliziranja fenilalanina.
Triptofan aminokiselina - za mnoge organizme i ljude, triptofan je esencijalna aminokiselina. Što znači da se ne može sintetisati u organizmu, već ju je potrebno unesti hranom. Glavna uloga aminokiselina, uključujući triptofan, je izgradnja proteina. Osim toga, triptofan ima i dodatnu ulogu, izgrađuje: Serotonin, Melatonin, Niacin (Vitamin B3)
Treonin aminokiselina se sintetiše u biljkama i mikroorganizmima iz asparaginske kiseline.
Lizin aminokiselina je esencijalna aminokiselina. Aminokiselina lizin je nužan gradivni element svih proteina ljudskog tela. Izvor lizina u ishrani nalazi se u žitaricama, mahunarkama i ribi.
Glicin aminokiselina je najjednostavnija aminokiselina među proteinskim aminokiselinama, posebno važna prilikom izgradnje određenih struktura (npr. kolagena).
Histidin aminokiselinu nalazimo u voću kao što su banane, mesu, živini i mlečnim proizvodima. Može se naći i u raznom povrću, ali u manjim količinama. Iz histidina nastaje histamin.
Arginin aminokiselina (ljudski organizam je može sintetisati zavisno o stepenu razvoja i zdravstvenom statusu pojedinca). Arginin aminokiselinu nalazimo u mnogim prehrambenim namirnicama: čokolada, meso (svinjetina, teletina, divljač, morska hrana, pernate životinje), mlečni proizvodi i semenke. Aminokiselina arginin ima važnu ulogu u deobi ćelija, zaceljivanju rana, izlučivanju amonijaka iz tela, otpuštanju hormona i ima imunološku ulogu.
Pored esencijalnih aminokiselina bitnije aminokiseline koje nisi esencijalne su:
Tirozin aminokiselina je neurotransmiter i aminokiselina koja podstiče moždanu aktivnost. Najviše ga ima u mlečnim proizvodima, bananama, mahunama, avokadu, susamu i bademima.
On pospešuje pravilan rad štitne žlezde, hipofize, te podstiče oslobađanje hormona rasta i noradrenalina. Sprečava i potištenost, umor i razdražljivost. Suplemente L-tirozina najbolje bi bilo uzeti s obrokom koji obiluje ugljenim hidratima ili pre odlaska na spavanje.
Alanin aminokiselina učestvuje u metaboličkim putevima glikolize, glikoneogeneze i ciklusa limunske kiseline.
Glutamin aminokiselina - opširnije u posebnoj temi.