You are here
Glutamin
Glutamin je možda najpoznatija i najkorišćenija aminokiselina medju sportistima. Ono što prvo pomislimo kada čujemo za glutamin jeste antikatabolički efekat tj zaštita mišića od razgradnje. Naravno, ništa manji efekat nema ni na oporavak mišića kao i smanjenje upala. U suštini, glutamin je bitna aminokiselina za svaki vid oporavka organizma bilo da je to od stresa izazvanog treningom,ili bilo kog drugog oblika opterećenja organizma (bolest,naporan posao,stresan život...). Pored toga glutamin ima i anabolnu funkciju u organizmu jer pomaže sintezu proteina unutar mišićnih ćelija. Takodje učestvuje i u detoksifikaciji amonijaka.
Glutamin je i izvor azota zbog prisustva amino grupe pa pomaže i hidrataciju ćelija, stimuliše takodje i proizvodnju prirodnog hormona rasta, održava nivo kiselosti, čini imuni sistem jačim Glutamin se u organizmu proizvodi u odredjenoj meri, ali se ipak smatra uslovno esencijalnom aminokiselinom jer pri dodatnim naporima organizma potrebne su i veće količine glutamina nego što je organizam u mogućnosti da proizvede. Pa je unošenje preko hrane ili suplementacije u tim slučajevima svakako poželjno. U slučaju da nema u dovoljnoj količini glutamina telo će usled napora ili stresa krenuti u katabolizam-razgradnju u cilju svog oporavka i potrage za glutaminom iz mišića.
Prirodni izvori glutamina su u namirnicama bogatim proteinima kao što su riba,meso (naročito crveno), mlečni proizvodi, jaja, pasulj, psenica itd.Na osnovu iskustava sportista koji koriste dodatno glutamin dobijamo povratnu informaciju da se efekti osete brzo da su manje umorni, brže i lakše se oporavljaju za naredni trening, smanjenih upala mišića i opšteg su boljeg stanja organizma uopšte.