Ostrovit Krill Oil
Pharma Elite Krill Oil je dijetetski dodatak najvišeg kvaliteta koji u mekanim gel kapsulama obezbeđuje najsvežije i biološko aktivno omega-3 ulje (EPA i DHA), fosfolipide i astaksantin iz antarktičkih kril račića, nalik škampima.
Kolekcija Pharma line je najnovija elitna OstroVit ponuda koja se odlikuje izuzetno kvalitetnim sirovinama i visokom biološkom vrednošću proizvoda.
OstroVit Pharma Elite Krill Oil sadrži:
- 1000 mg lipida ekstrahovanih iz antarktičkih kril račića
- želatinske meke kapsule lake za gutanje u amber tamnoj staklenoj ambalaži koja održava svežinu proizvoda
- mesečnu dozu za suplementaciju
- standardizovane fosfolipide i astaksantin
Euphausia superba ili antarktički kril su mali račići – krili, koji žive u celom Južnom okeanu. Veoma su značajni za proivodnju suplemenata jer sadrže izuzetno visoke koncentracije omega-3 masnih kiselina u formi fosfolipida, kao i velike količine astaksantina. Krili se sastoje od 77,9-83,1% vode, 0,4-3,6% lipida, 11,9-15,4% proteina i oko 2% hitina i glukozida.
Sadržaj ulja i njegov sastav zavise u mnogome od vrste krila, starosti i vremena koje protekne izmedu ulova i zamrzavanja. Fosfatidilholin predstavlja glavnu komponentu ulja krila (33-36%), zbog čega je antarktički kril odličan izvor prirodnih fosfatidilholina – fosfolipida. U sastavu lipida krila veoma su zastupljene omega-3 masne kiseline EPA i DHA koje potiču od unosa jednoćelijskih mikroalgi od strane krila. Sadržaj holesterola krila je viši od sadržaja holesterola riba, ali je niži od sadržaja holesterola škampa. Kril se uglavnom koristi za proizvodnju hrane za ribe usled visokog sadržaja astaksantina. Takode, enkapsulirano ulje krila se koristi i kao dijetetski suplement zbog svojih pozitivnih efekata na kardiovaskularne bolesti.
Oksidativna stabilnost ulja krila potiče od prisutnog antioksidansa astaksantina.
Omega-3 masne kiseline
Dve najčešće proučavane i najčešće izolovane omega-3 masne kiseline su eikozapentaenska (EPA) i dokozaheksaenska (DHA). DHA je jedna od osnovnih komponenti fosfolipida ćelijske membrane, pogotovo u mozgu i retini. Neophodna je za optimalan razvoj nervnog sistema i vida. DHA je najzastupljenija omega-3 masna kiselina u ljudskom mleku. EPA predstavlja prekurzor prostaglandina, leukotriena i tromboksana. Suplementacija omega-3 masnim kiselinama može dovesti do sniženja nivoa triglicerida i povećanja nivoa HDL-a (korisnog holesterola). Takođe može imati antiinflamatorno, antitrombotsko i imunomodulatorno dejstvo. Veliki broj istraživanja je pokazao da omega-3 masne kiseline snizavaju nivo LDL-a (lošeg holesterola), kao i ukupnog holesterola, regulišu metabolizam lipoproteina, povoljno utiču na krvni pritisak i aritmiju. Takođe, imaju blagotvorno delovanje na gastrointestinalni, muskulatorni i imunološki sistem. Efekat snižavanja nivoa triglicerida se ispoljava zahvaljujući zajedničkom efektu inhibicije lipogeneze i stimulacije oksidacije masnih kiselina u jetri.
Proizvodi koji sadrze riblje i slična ulja moraju u sebi da sadrže i antioksidanse kao sto je tokoferol ili astaksantin, kako bi se sprecila oksidacija ulja. Postoji više oblika ribljeg ulja koji se koristi kao dodatak ishrani. Najšešći je prirodno riblje ulje dobijeno iz riba hladnih voda koje obično sadrži 30% EPA i DHA u odnosu od 1,5 EPA:DHA. Stoga se najčešće unutar softgel (meke gel kapsule) kapsule od 1 g ribljeg ulja nalazi 180 mg EPA i 120 mg DHA.
Zdravstvena izjava: EPA i DHA doprinose normalnoj funkciji srca, a koristan se efekat postiže dnevnim unosom od 250 mg EPA i DHA.
U jednoj kapsuli proizvoda OstroVit Pharma Elite Krill Oil, količina ulja antarktičkog krila iznosi 100 mg, od čega je 60 mg EPA i 40 mg DHA. U preporučenoj dnevnoj dozi (2 kapsule) proizvoda, količina ribljeg ulja je 200 mg (od čega je sadržaj omega masnih kiselina eikozapentaenske (EPA) i dokozaheksaenske (DHA) 120 mg EPA i 80 mg DHA).
Fosfolipidi
Glavni fosfolipid u ulju antarktičkog krila je fosfatidilholin. To je fosfolipid koji predstavlja glavnu komponentu ćelijskih membrana. Poznat je i kao 1,2-diacil-sn-glicero-3-fosfoholin i lecitin. Termin lecitin ima različito značenje kada se upotrebljava u hemiji i biohemiji od onog kada se koristi komercijalno. Hemijski je lecitin fosfatidilholin, a pod komercijalnim lecitinom se podrazumeva prirodna smeša neutralnih i polarnih lipida. Fosfatidilholin, koji je inače polarni lipid, čini od 20-90% komercijalnog lecitina. Većina komercijalnih lecitina sadrzi oko 20% fosfatidilholina. Lecitini koji sadrže fosfatidilholin se dobijaju od biljnih, životinjskih i mikrobioloških izvora, ali uglavnom od biljnih izvora najčešće od soje, suncokreta i uljane repice. Sastav masnih kiselina koje ulaze u sastav fosftidilholina je različit kod biljnih i životinjskih izvora. Tako je na primer lecitin dobijen iz soje bogatiji polinezasićenim masnim kiselinama od lecitina iz žumanceta jaja. Holin čini oko 15% od ukupne mase fosfatidilholina. Fosfatidilholin može da pokazuje hepatoprotektivnu aktivnost, neophodan je za normalan sastav ćelijskih membrana i njihovo obnavljanje. Takode, fosfatidilholin predstavlja glavni izvor dobijanja esencijalnog nutrijenta holina koji je sam prekurzor u sintezi neurotransmitera acetilholina, metil donora betaina i fosfolipida, uključujuci između ostalog i fosfatidilholin i sfingomijelin. Fosfatidilholin je uključen u transfer VLD-lipoproteina iz jetre. Može se navesti da fosfolipidi mogu da pomognu u uspostavljanju normalne funkcije jetre u brojnim poremećajima, uključujući alkoholne fibroze i moguće virusni hepatitis.
Astaksantin
Astaksantin je oksigenovani karotenoidni pigment crvene boje u čijoj sintezi učestvuju beta-karoten i likopen. Astaksantin je hemijski sličan sa beta-karotenom, ali, za razliku od njega, ne poseduje aktivnost provitamina A. Kao i svi karotenoidi, astaksantin je rastvorljiv u lipidima. Čist astaksantin je crveno-narandžaste boje, ali je on u prirodi cesto vezan za proteine gradeći komplekse crvene, crveno-ružicaste, zelene, smeđe ili ponekad čak i plave boje. Boja lososa, pastrmke, crvene orade, račića i jastoga, kao i ptica, kao što su flamingosi i prepelice, potiče od astaksantina. Proteinskokarotenoidni kompleks koji se nalazi kod rakova daje plavo-smeđu boju.
Ribe, rakovi i ptice nemaju sposobnost sinteze astaksantina, nego karotenoide obezbeđuju unosom određenih mikroalgi, zooplanktona i insekata. Astaksantin generalno ulazi u lanac ishrane ljudi preko riba i rakova. Najbogatiji izvori astaksantina u prirodi su zelene mikroalge Haematococcus pluvialis kao i crveni kvasac Phaffia rhodoyzma.
Astaksantin poseduje sl. dejstva:
- antioksidativno (a prema određenim istraživanjima i moguće antiaterogeno –astaksantin inhibira oksidaciju LDL koja predstavlja glavnu ulogu u aterogenim procesima
- antikancerogeno
- antihipertenzivno/neuroprotektivno/kardioprotektivno
- nefroprotektivno
- antiastmatično
- gastroprotektivno
- antiiflamatorno
- oftalmoprotektivno
- imunostimulatorno
- štiti kožu od UV zračenja, kao i svi karotenoidi
Neki podaci ukazuju takode da ishrana bogata antioksidansima, ukljucujuci i karotenoide pomaže u poboljšanju reproduktivnog zdravlja kod muškaraca, povećanjem broja spermatozoida i njihove pokretljivosti.
Ulje krila se dobija postupcima ekstrakcije. FDA je odobrila pozitivan status GRAS –Generally Recognized as Safe o bezbednosti za upotrebu ulja krila kao i sastojaka prisutnih u njegovom ulju – fosfolipida omega-3 masnih kiselina (EPA i DHA), holina i astaksantina (u hrani za medicinske svrhe, dodataka ishrani, i kao sastojak hrane).
Preporučeno doziranje i način upotrebe
Odrasli: popiti 2 kapsule dnevno, najbolje uz obrok.
Mere opreza: Upotreba suplemenata na bazi ribljeg od strane dece, trudnica i dojilja bi trebalo da bude jedino pri preporuci i pod nadzorom lekara. Osobe sa hemofilijom i one koje uzimaju varfarin bi trebalo da budu pažljive pri upotrebi suplemenata na bazi ribljeg usled mogućeg antitrombotskog dejstva ribljeg ulja. Suplementaciju na bazi ribljeg ulja bi trebalo prekinuti pre bilo koje operacione procedure. Nema zapisa o ozbiljnim negativnim dejstvima kod osoba koje koriste riblje ulje u suplementima čak i pri visokim dozama u dužem vremenskom periodu. Neželjena dejstva koja se mogu javiti su blaze gastrointestinalne tegobe kao sto su dispepsija, mučnina i dijareja, miris na ribu itd. Interakcije između suplemenata na bazi ribljeg ulja i aspirina i ostalih nesteroidnih antiinflamatornih lekova i biljaka kao što su beli luk i ginko mogu se javiti i manifestovati kao povećana osetljivost na nastanak modrica, curenja krvi iz nosa, hematurije i krvi u stolici. Kod većine osoba koje uzimaju suplemente na bazi ribljeg ulja i gorepomenutih lekova i biljaka, ne dolazi do ovih problema, a ako se i jave vrlo su retki.
Mogu se javiti kontraindikacije kod osoba koje su hipersenzitivne na proizvode koje sadrže astaksantin. Istovremeni unos holestiramina, holestipola, mineralnih ulja, orlistata, pektina, vitamina E može uticati na smanjenje apsorpcije astaksantina, dok istovremeni unos beta-karotena, triglicerida sa srednjelancanim masnim kiselinama, razna ulja kao što su maslinovo i riblje ulje i astaksantina može uticati na njegovu povećanu apsorpciju. Nema podataka o neželjenim dejstvima niti o unosu prekomemih količina.
Zbog visokog sadržaja ribljeg ulja, proizvod ima izuzetno jak miris na ribu.
Slični proizvodi
Upozorenje
Pre upotrebe konsultovati lekara/nutricionistu. Ne preporučuje se osobama mlađim od 18 godina. Preporučene dnevne doze
se ne smeju prekoračiti. Dodaci ishrani nisu zamena raznovrsnoj ishrani.
Napomena
Preporučena upotreba propisana od strane srpskih nadležnih institucija može se razlikovati od preporučene upotrebe propisane od strane proizvođača.
Cene
Cene su sa uračunatim PDV-om. Mogu biti promenjene bez prethodne najave.
Opis i fotografije
Vitalikum nastoji da opisi proizvoda i fotografije budu što precizniji, ali ne odgovara za eventualne greške