You are here
Zaštita zglobova
Pored mnogih benefita koje nam sport i fizička aktivnost donose ipak je to jedna vrsta stresa za organizam a posebno za zglobove koji u slučaju fizičkih napora i opterećenja previše trpe. Naravno kod profesionalnih sportista i kod osoba sa puno fizičkih napora zaštita zglobova je od bitnog značaja. U ovom slučaju je naročito tačna ona izreka „bolje sprečiti nego lečiti“. Svakako je pametnije na vreme i preventivno misliti na zaštitu zglobova i očuvanje njihove pokretljivosti i fleksibilnosti. I u slučaju oštećenja preparati koji su namenjeni za zaštitu zglobova imaju dejstva ali je tada potreban duži period uz mirovanje po potrebi i sl.
Osim sportista i ljudi koji su fizički preopterećeni takodje i godine starosti utiču na zdravlje naših zglobova. Tako da i sa godinama dolazi do oštećenja i skidanja sa površinskog sloja hrskavice, kao i do samih oštećenja. Što opet rezultira otežanim kretanjem,bolom i upalama. Samim tim i za osobe u godinama preparati za zaštitu zglobova su jako preporučljivi.
Kosti u svakom zglobu su obavijeni hrskavicom kao klizavim,jastučastim, materijalom koji omogućava da kosti klize jedna preko druge i time omogućavaju pokretljivost tog zgloba. Ukoliko dodje do oštećenja hrskavice i do njenog „habanja“ dolazi do ograničavanja pokreta, bola, upale. S toga se preparati namenjeni za zaštitu zglobova baziraju u glavnom na glukozamin-sulfatu koji je komponenta koja pomaže obnovu hrskavice i samim tim štiti zglob i pomaže njegovu fleksibilnost.
Glukozamin je u suštini gradivni blok hrskavice i igra važnu ulogu u formiranju površina zglobova, tetiva, ligamenata, sinovijalne tečnosti, kože, kostiju, noktiju, srčananih zalizaka, krvnih sudova, kao i sluzi sekreta iz digestivnog, respiratornog i urinarnog trakta. Fiziološki,glukozamin pozitivno deluje na obnovu hrsklavice na taj način što stimuliše proizvodnju glukozamino glikana (koji je kičma hrskavice) i promoviše uključivanje sumpora u hrskavicu. A brojne studije su uprvo i dokazale da glukozamin može pomoći u povećanju pokretljivosti zglobova i da se smanje bolovi i upale samih zglobova.
Glukozamin se nakon oralne upotrebe resorbuje iz gastrointestinalnog trakta veoma brzo i skoro kompletno. Deo unete doze se brzo ugradjuje u hrskavicu i zglobove pa su samim tim i suplementi na bazi glukozamina učinkoviti i mogu biti od velike koristi.
Nakon mnogobrojnih uticaja glukozamina i na osteoporozu pokazao je da ima korisno dejstvo. U suštini osteoporoza i može nastati usled trenja i habanja zglobova. Pa se samim tim i može javiti na zglobovima gde je oštećena hrskavica a to obično budu kolena kao zglobovi koji najviše opterećenja trpe.
Ono što je bitno kod glukozamina jeste da oni rešavaju problem izgradjujući hrskavicu i otklanjajući bol i oštećenje zgloba,a ne da samo maskira i umanjuje bol. Zato su i preparati čiji je sastojak glukozamin jako korisni. Oblik glukozamina koji se u našem organizmu najbolje apsorbuje jeste u ubliku sulfata ili hidrohlorida (Hcl).
Pored glukozamina u preparatima za zaštitu zglobova često se mogu naći i MSM-metil sulfonil metan i hondroitin.
MSM-metil sulfonil metan je sastojak koji osim što pomaže ugradnju samog glukozamina takodje utiče na čvrstoću i stabilnost vezivnog tkiva. Osim toga je i izvor sumpora koji je od velike važnosti za kosti.
Hondroitin takodje pomaže elastičnost hrskavice. Obzirom da blokira odredjene enzime u telu uspeva i da spreči razgradnju i oštećenje hrskavice.